Spoločnosť COSM Advanced Manufacturing Systems so sídlom v Massachusetts oznámila, že začne pracovať na konečnom vývoji systémov 3D tlače kovových elektrónových lúčov pre rôzne budúce vesmírne, mesačné a marťanské aplikácie. Práce sú financované z kontraktu SBIR ( Small business innovation research) od NASA na podporu návratu programu Artemis na Mesiac. 

Minulý mesiac NASA vybrala tri ďalšie malé americké podniky, ktoré jej budú pomáhať v napĺňaní cieľa programu Artemis a ktoré zabezpečia udržateľný prieskum Mesiaca. 

Technológia vyvinutá COSM je založená na technológii Directed Energy Deposition. Používa tak elektrónový lúč na nanášanie kovu z cievky drôtu na veľkú zložitú časť. Spoločnosť tak zúročila desaťročia skúseností s používaním systémov lúčov nabitých častíc na zobrazovanie a metrológiu v polovodičovom priemysle. Ich nový systém bude automaticky monitorovať a upravovať proces 3D tlače podľa toho, ako k nej dôjde. Vďaka výrobe autonómnych veľkých kovových dielov podľa overiteľných špecifikácií a kvality vo vesmíre bude môcť byť 3D tlač súčasťou trvalej prítomnosti človeka na Mesiaci a ďalších misiách na Mars. 

V rámci programu ARTEMIS plánuje NASA do roku 2024 pristátie na Mesiaci s prvou ženou a mužom pomocou inovatívnych technológií na preskúmanie väčšieho množstva mesačného povrchu. Hlavným cieľom NASA je postaviť na Mesiaci a okolo neho udržateľné prvky, ktoré umožnia jej robotom a astronautom skúmať a uskutočňovať viac vedeckých experimentov. Aditívna výroba je kľúčovou technológiou pri výskume a rozširovaní vesmíru, ktorá ponúka vyššiu úroveň flexibility. 

NASA na tento výskum získala zatiaľ 11.9 milióna dolárov. 

Autonómna výroba veľkých kovových častí je možná vďaka základnej technológii vyvinutej spoločnosťou COSM s podporou Langley Research Center od NASA. Najväčším úspechom zatiaľ je pridanie vysoko presných schopností elektrónového lúča COSM do procesu EBF3 tak, že zlepšil zváranie priestoru. Skúsenosti spoločnosti COSM umož§ujú integrovanú vizualizáciu a snímanie v reálnom čase tak, aby bolo možné kontrolovať práce vykonávané aj v odľahlých oblastiach. 

Ak vás vesmír fascinuje tak, ako nás, pozrite si aj oficiálne video od NASA: