Leto nám síce už oficiálne skončilo, no v niektorých častiach našej planéty je horúco stále. Tieto horúčavy nie sú vždy úplne príjemné a to najmä v rozpálených mestách. Ako to už v našich článkoch býva zvykom, na pomoc pri riešení aj tejto situácie sa vybrala 3D tlačiarenská komunita. 

Tieto pouličné tienidlá môžete vidieť napríklad v nádherných španielskych uličkách, kde chránia námestia pred prehriatím. 

Bat el Hirsh, mladá umelkyňa, ktorá pomocou keramickej 3D tlače navrhla architektonické dielo s názvom Earthenwind.  Jej projekt pozostáva z 3D tlačených keramických blokov, ktoré sú navzájom spojené a vytvárajú akúsi obrovskú obrazovku, ktorá chráni pred slnkom a vytvorí príjemný tieň, v ktorom sa môžete schladiť. Okrem toho, že vás ochráni pred slnkom, môže slúžiť aj ako skvelá dekorácia. Je vytvorená z viacerých blokov, ktoré síce sú rovnako veľké, no niektoré časti sú prázdne a iné polovičné, čo vytvára zaujímavé vizuálne odlíšenie. 

S výrobou keramických aditív  sa už dlho spája aj sektor architektúry a dizajnu, pretože umožňuje navrhovať pôvodnejšie hlinené konštrukcie rýchlo a za nižšie náklady. Existuje mnoho projektov, ktoré kombinujú keramickú 3D tlač a vytvorenie keramickej konštrukcie. Často sú založené na princípe extrúzie pasty na báze hliny. 

Jednou zo spoločností, ktorá sa v tomto odvetví veľmi dobre uchytila je 3D Potter. Tá vyvinula celý rad keramických 3D tlačiarní, ktoré sa použili na projekt Mud Frontiers. Tento projekt pozostával s 3D tlači chát, ktoré boli vyrobené z miestneho pôdneho bahna. 

No vráťme sa späť k projektu keramických tienidiel. 

V tomto projekte bola použitá 3D tlačiareň FDM, ktorej tryska funguje na princípe ukladania jednotlivých vrstiev hliny na seba. Tieto vrstvy počas tohto procesu tvrdnú a tým vytvoria pevnú keramickú štruktúru. Podobné projekty zvyčajne bývajú vyrobené z dreva, no Bat sa rozhodla pre keramiku. Táto 3D tlačená keramická platňa poskytuje ochranu pred slnkom a umožňuje priechod vzduchu práve vďaka použitému materiálu a jeho štruktúre. Keramická platňa zároveň ochladí priestor omnoho lepšie ako bežne používané drevo. 

Mladú návrhárku inšpirovali dávne hrnčiarske techniky, ktoré chcela zmixovať s novými technológiami spolu s mashrabiya islamskej architektúry. Podľa dizajnérky je starodávna keramika akýmsi odtlačkom, ktorý človek zanechal tam, kde žil. Zároveň je vysoko odolná voči plynutiu času a tým je pre novodobého človeka cenným zdrojom informácií. Staroveké blízkovýchodné tradície využívali vlastnosti hliny na chladenie a vetranie. 

Presne detaily o technológii, ktorú na výrobu použila si nechala pre seba. No za zmienku určite stojí to, že niektoré z blokov v tvare kosoštvorca sú na vrchu mierne uzavreté tak, aby vytvorili efekt, ktorý sa nachádza v islamskej architektúre. Cieľom je teda nielen ochrániť ľudí pred horúcim vzduchom, slnečným žiarením či dažďom, ale aj priniesť starú keramiku do nového sveta.