3D tlačené hudobné nástroje nie sú novinkou, ako sme videli s neustále rastúcim sortimentom gitarových výtvorov Olafa Diegela. Väčšina kvalitných butikových nástrojov nesie cenovku, ktorá zodpovedá úsiliu o vytvorenie, avšak hudobník a inžinier Matthew Canel dúfa, že to zmení. Canel je absolventom inžinierstva na Case Western Reserve University v Clevelande v Ohiu a v predchádzajúcom živote strávil čas učením sa violončela.  Motivovaný vysokými nákladmi na hudobné nástroje (najmä violončelo), obrátil sa na aditívnu výrobu, aby vytvoril nástroje primeranej kvality pre študentov.  Husle s potlačou FDM sú v predaji prostredníctvom jeho webovej stránky 3DMusic a dajú sa kúpiť za menej ako 200 dolárov.

To môže znieť trochu draho pre tlač FDM, ale neplatíte len za čas tlače, platíte aj za dizajnovú prácu, ktorá bola vykonaná s pomocou profesionálov. Iste, môžete si stiahnuť ľubovoľný počet bezplatných SCL z webu a vytlačiť ich, ale pravdepodobne to nebude znieť príliš skvele.  Výsledkom úsilia 3DMusic sú husle, o ktorých sa tvrdí, že znejú podobne ako drevený nástroj, alebo prinajmenšom ako nástroj vo vyššej cenovej kategórii!  “Drevené husle si môžete kúpiť až za 1 milión dolárov. Takže je tu obrovský rozsah… Najlacnejšie husle, ktoré som našiel na AliExpresse, sú za 69 dolárov plus doprava a ich kvalita zvuku je taká, ako by vyzerali husle za 69 dolárov,” povedal Ben Kaufman, ktorý pracuje na obchodnom rozvoji v spoločnosti 3DMusic.

“Snažíme sa získať kvalitu zvuku huslí za 300 až 400 dolárov a potom sa dostať pod ich cenu.”  Spoločnosť vznikla pred niekoľkými rokmi a svoj prototyp predstavili v tom istom roku na výstave CES 2020. Od tej doby majú tiež každý rok stánok na CES.

Ako môžete vidieť na obrázku, husle boli vytlačené pomocou toho, čo sa zdá byť normálnou 3D tlačiarňou FDM, ktorá nepochybne pomáha udržiavať náklady v súlade s víziou spoločnosti na poskytovanie vreckových huslí.  Je zrejmé, že tlač huslí je ďaleko od tlače violončela a môže trvať dlho, kým uvidíme akékoľvek veľké nástroje vytlačené s tónovými vlastnosťami porovnateľnými s ich tradične vyrábanými variantmi. Stále je ťažké vytlačiť veľké veci z plastu pomocou bežne dostupných tlačiarní.  Tieto tlačené husle sú však určite krokom správnym smerom a kombináciou moderných materiálov a dokonca aj simulačných metód sa vyhliadka na vybudovanie vynikajúceho nástroja z plastu nemusí zdať príliš bláznivá.

Môžete sa pozrieť na 1/4 veľkosti tlačených huslí v ponuke na webových stránkach 3DMusic, priamo tu.

Zdroj: 3Dprinting