3D tlač sa postupne stáva nielen domácou zábavou ale skutočne užitočnou metódou na riešenie rôznych problémov. Jej čaro postupne objavuje aj medicína. Náhrada kostí, zubov, ortopedické pomôcky či kĺby, to všetko dokáže 3D tlač zabezpečiť pre zdravotníctvo omnoho lacnejšie a rýchlejšie, ako mnohé iné metódy. 3D tlač síce nedokáže konkurovať veľkovýrobcom, no je ideálna pre špecifické potreby menších skupín ľudí. 

Ako teda 3D tlač postupne mení medicínske postupy? 

Protézy 

Bežnou praxou je, že veľkovýrobca vyrobí protézy pre všetkých rovnaké a to môže byť pre niektorých pacientov obrovský problém. Vďaka 3D tlači sú lekári schopní vytvarovať pre každého pacienta osobité protézy. Napríklad, pri náhradách bedrového kĺbu je potrebné pacientovi odrezať z kosti, aby sa vedela prispôsobiť protéze. Vďaka 3D tlači bude možné tento proces vynechať a prispôsobiť protézu tak, aby presne sadla ku kĺbu pacienta. 

Ľudské orgány

Vytlačiť ľudské orgány, ktoré budú v tele fungovať sa môže zdať ako nemožná misia. Vedci však pilne pracujú na jej uskutočnení. Zatiaľ sa im podarilo vytlačiť obličkové bunky, bunky pečene či listy srdcového tkaniva, ktoré bije tak, ako skutočné srdce.  

Výskum a liečba rakoviny

Rovnakým spôsobom, ako sme si opísali tlač ľudských orgánov, funguje aj tlač rakovinových buniek. Vedci ich následne využívajú na skúmanie a testovanie nových možností liečby. To umožňuje vedcom mať lepší prehľad o tom, ako nádory rastú a vyvíjajú sa. Vedci veria, že vďaka lepším možnostiam testovania sa im podarí objaviť samotný liek na rakovinu. 

U zubára ako doma 

V oblasti zubárskeho odvetvia sa 3D tlač postupne presmerováva z tlačenia drobných časti do finálnych produktov až ku samotným finálnym produktom. Na to však je potrebné ešte vyvinúť ten správny materiál, ktorý bude mať potrebnú pevnosť a odolnosť. 

Všeobecne dostupné zdravotnícke pomôcky

Obrovskou výhodou 3D tlačiarní je aj ich samotná veľkosť a tým pádom jednoduché prenášanie. Vďaka tomu sme schopní vytlačiť prakticky čokoľvek a kdekoľvek. To znamená, že túto technológiu je možné využiť aj v chudobných oblastiach sveta, kde zdravotníctvo nie je na tak dobrej úrovni, aby bolo schopné rýchlo a lacno zabezpečiť potrebné pomôcky. Metódu 3D tlače zdravotnícky pomôcok použili napríklad po hrozivom zemetrasení na Haiti či v odľahlých oblastiach Nepálu. V týchto častiach často chýbajú základné pomôcky ako sú pinzety či stetoskopy a vďaka ľahkej 3D tlačiarni ich môžete vyrobiť priamo v strede kopcov či odhľahlých polí.