Ako 3D tlač pomohla pri Koronavíruse?

Prvý respirátor, ktorý bol vyrobený metódou 3D tlače bol schválený a používaný v Španielsku. 

V poslednej dobe sa môže zdať, že Koronavírus ovládol svet. Mnohé krajiny zatvorili hranice, nariadili nosenie rúšok, pozatvárali obchody, reštaurácie či fitness centrá. Ako sa v tejto situácii zachovala naša komunita? 3D tlačiari po celem svete neváhali a začali pomáhať. 

Čo je na tejto zdravotníckej situácii najhoršie je to, že môže zdravotníkov dotlačiť až do situácie, kedy budú musieť rozhodnúť, kto si život zachraňujúci respirátor zaslúži a kto nie. Nielen zdravotníci však v tom najväčšom peeku boli v ohrození. 3D komunita ani v tejto situácii nezaháľala a začala viditeľne pomáhať. 

Tu sú najväčšie 3D tlačiarenské iniciatívy, ktoré vám vyrazia dych: 

Spoločnosť Formlabs je spoločnosť, ktorá sa zaoberá vývojom a výrobou 3D tlačiarní. Chopila sa iniciatívy na výrobu testovacích sád a k nim potrebných pomôcok. Stopla časť svojej výroby a 250 tlačiarní preradila na výrobu 100 000 nosových tampónov na testovanie COVID-19 denne.

Spoločnosť Nascar vlastní vývojové a technologické centrum pre diely do áut pre ďalšiu generáciu. Nascar preradil svoje 3D tlačiarne na výrobu ochranných štítov, ktoré následne distribuuje do nemocníc. Ich tlačiarne bežia 18 hodín denne. 

Za Nascarom nezaostáva ani samotný Ford, ktorý sa zaviazal vyrobiť 50 000 kusov tlakových vzduchových ventilátorov v priebehu 100 dní. Pridal sa k ním aj Chevrolet, ktorý má v pláne vyrábať 50 000 kusov ochranných masiek denne. Ďalším hráčom v automobilového priemyslu je Toyota, ktorá vyrába ochranné štíty na tvár. 

Sme radi, že aj široká verejnosť postupne začína vidieť obrovské benefity a možnosti 3D tlače. V čom vidíme najväčšiu výhodu my? Je to hra o čas. Prečo by ste si mali objednávať náhradné diely a byť závislými od dodávateľov napríklad z Číny, keď si svoje potrebné diely viete na počkanie vytlačiť sami. 

Sami sme zvedaví, ako sa táto kríza prejaví na budúcnosti 3D tlače. Čo si myslíte vy?