V tomto článku sa znova pozrieme na automobilový priemysel. Ak čítate náš blog pravidelne, určite viete, že aditívna výroba je v tomto priemysle veľmi využívaná. Táto technológia umožňuje veľkým automobilovým spoločnostiam znížiť náklady, čas a hmotnosť pri výrobe zložitých dielov a väčšie prispôsobenie na úrovni dizajnu. 

3D tlač výrazne rastie v niekoľkých odvetviach. Do roku 2028 sa predpokladá že dosiahne hodnotu 12,4 miliárd dolárov. V tomto článku sa pozrieme na to, ktorá automobilka využíva 3D tlač najviac a na aké diely. 

AUDI 

Nemecká nadnárodná spoločnosť zameraná na výrobu špičkových športových ale aj rodinných automobilov. Je súčasťou koncernu Volkswagen od roku 1965. Ich technológia PolyJet umožňuje spoločnosti Audi vyvíjať a vyhodnocovať rôzne prototypy ešte pred samotnou výrobou dielu. Do svojej výroby začlenili 3D tlačiarne J750. Vďaka tejto tlačiarni rozšírili svoju výrobu modelov, ako sú kryty kolies, mriežky, kľučky dverí alebo kabíny zadných svetiel, ktoré sú zvyčajne vyrobené z priehľadného plastu.

BMW 

BMW má svoje sídlo v Mníchove kde využíva aditívnu výrobu už viac ako 25 rokov a bolo jednou z prvých automobiliek, ktoré túto technológiu integrovali. V júni 2020 otvorili svoje prvé vlastné stredisko pre aditívnu výrobu, ktorého cieľom je spojiť výrobné schopnosti z jednotlivých častí tohto koncernu. Ich stredisko má viac ako 80 zamestnancov a viac ako 50 riešení priemyselnej výroby. Asi najznámejším príkladom je ich športový automobil i8 ROadster. Tento model integruje časti, ktoré sú oveľa ľahšie, ako keby boli vytvorené pomocou tradičných metód. Jeho časti, ako je podpora kapoty, sú vďaka novému spôsobu výroby pevnejšie a ľahšie. 

BUGATTI 

Francúzska spoločnosť ktorá taktiež patrí do skupiny Volkswagen, vyrába luxusné a závodné automobily. Využívanie aditívnej výroby je však relatívne čerstvé, ich prvé vyhlásenie o jej využívaní prišlo v roku 2018. Najznámejším počinom z ich dielne je vozidlo Chiron, ktoré je známe svojou vysokou rýchlosťou a výkonnými brzdami. To môže byť jeden z dôvodov, prečo sa Bugatti rozhodlo pre výrobu titánu. Vďaka nemu totiž vie vytvoriť brzdy, ktoré sú omnoho ľahšie. Použitie hliníka na integráciu titánu znamenalo 40% zníženie prednej časti strmeňa. Inžinieri z Bugatti tvrdia, že sa im podarilo vyrobiť najväčší brzdový strmeň pre športové vozidlá s 8 titánovými piestami v každom prednom kalibri a šiestimi vzadu. Hlavným dôvodom, prečo sa Bugatti zameriava na 3D tlač a aditívnu výrobu je to, že chcú dosiahnuť väčší a lepší výkon svojich vozidiel.

FERRARI 

Ferrari využíva aditívnu výrobu najmä na výrobu piestov. Na výrobu používa stroj EOS a titánový prášok. Aditívna výroba im umožnila predstaviť oveľa zložitejšiu, odolnejšiu a ľahšiu časť, najmä vďaka topologickej optimalizácii. Táto metóda tiež zvyšuje počet možných iterácií. Spoločnosť dokáže vytvoriť toľko návrhov, koľko je potrebných a urýchliť tak výrobu prototypov. Ferrari sa tiež zameriava na brzdové pedále s 3D potlačou a dutou štruktúrou. Táto technológia im umožňuje niečo, čo by pri bežných výrobných procesoch nebolo možné.