Americký letecký výrobca Boom Supersonic uvádza na trh model lietadla XB-1. Lietadlo je vybavené 21 titánovými 3D tlačenými komponentmi vyrobenými dodávateľom kovových riešení AM VELOD3D. Začiatkom tohto roka spoločnosť VELO3D vyzbierala 28 miliónov dolárov na rozšírenie produktového portfólia, čím sa ich celková suma zvýšila na 138 miliónov dolárov. Spoločnosť Sapphire 3D printer je schopná vyrábať neuveriteľne podrobné kovové 3D tlačené diely – čo je dôležitý dôvod, prečo spoločnosť Boom Supersonic s nimi spolupracuje, pretože všetkých 21 komponentov bolo v skutočnosti vyrobených pomocou systému Sapphire AM.

Rast je exponenciálny, pokiaľ ide o integráciu technológií aditívnej výroby do letectva, pretože čoraz viac spoločností investuje do pokrokových výrobných metód. Zvyčajne je iba niekoľko prvkov vozidla vyrobených alebo opravených pomocou 3D tlače – ako to bolo v prípade spoločnosti Honeywell, ktorá aditívne vyrobila kritický komponent motora pre námorné lietadlo Dassault Falcon 20G. Avšak s nedávnym oznámením spoločností VELO3D a Boom Supersonic vidíme, že je v skutočnosti možné nechať si vytvoriť až 21 častí pomocou 3D tlače. Prečo sa výrobca lietadiel rozhodol zvoliť AM na výrobu toľkých častí lietadla?

Hlavným cieľom spoločnosti Boom Supersonic je vyrobiť lietadlá, ktoré sú schopné nadzvukových letov s cieľom skrátiť čas, ktorý je potrebný na leteckú prepravu. Zároveň sa zameriavajú na výrobu lietadiel, ktoré budú schopné preletieť desiatky kilometrov a prepraviť desiatky cestujúcich rýchlosťou 1500 míľ za hodinu. Práve preto sa rozhodli začať využívať 3D tlač, na výrobu zložitej geometrie a znížili tak váhu jednotlivých komponentov. Ich technológia VELO3D umožňuje výrobu ľahkých a zložitých návrhov pre kritické aplikácie v najťažších prevádzkových podmienkach. Tieto diely musia spĺňať náročné aerodynamické dizajny, musia byť dokonale vyvážené mať perfektnú odolnosť na vysoké teploty. Práve to je jedným z dôvodov, prečo nadzvukové lietadlo XB-1 predstavuje zmenu v leteckom priemysle. 

Nadzvukové lietadlo prešlo sériou kvalifikačných skúšok na systéme VELO3D Sapphire na základe ktorých spoločnosť Boom Supersonic vybavila toto lietadlo XB-1 3D tlačenými kompotentami v hardvéri motora a systéme riadenia životného prostredia, ako aj niekoľkými konštrukčnými časťami inde vo vozidle. Niektoré z 3D tlačených prvkov zahŕňajú dvanásť motorov s variabilným obtokovým ventilom a rozdeľovače trupu, ktoré pomáhajú smerovať vzduch uvoľnovaný kompresorom motora k vonkajšej línii formy lietadla a štyri kanály NACA, ktoré zachytávajú vonkajší vzduch a vedú ho do lietadla na chladenie pozícii motora. 

XB-1 je v skutočnosti prvým nezávisle vyvinutým nadzvukovým prúdom na svete. Bude sa používať na demoštráciu dôležitých technológií pre Overture, budúce komerčné dopravné lietadlo spoločnosti Boom Supersonic, ako aj pokročilá kompozitná konštrukcia z uhlíkových vlákien a počítačovo optimalizovaná vysoko účinná aerodynamika. XB-1 úspešne prešiel mnohými skúškami v aerodynamickom tuneli a niekoľkým desiatkami štrukturálnych testov, stovkami simulačných iterácií a desiatkami tisíc pracovných hodín.