Národný úrad pre letectvo a vesmír, Nasa, už niekoľko rokov investuje do technológií 3D tlače. Má nielen vlastné interné 3D tlačiarenské výrobne, ale aj niekoľko fungujúcich spoluprác v hodnote milióny dolárov s externými spoločnosťami a inštitúciami. 

Jednými z najznámejších príkladov, ktoré môžeme spomenúť, sú raketový motor s 3D tlačenými časťami, použitie 3D tlačenej rakety Relativity Space ako nosnej rakety pre prieskumný program Artemis či financovanie ICON na aditívnu výrobu infraštruktúry na Mesiaci. 

Nedávno NASA odhalila, že jej rover Perseverance nesie na svojej misii na mars až 11 3D tlačených kovových častí. Na vývoji 3D tlačených komponentov spolupracovala NASA so svojím Jet Propulsion Lab na kalifornskom technologickom inštitúte. Perseverance však nie je prvým roverom smerujúcim na Mars, ktorý obsahuje 3D tlačené diely. Prvým bol rover s názvom Curiosity, ktorý v roku 2012 pristál na Marse s 3D tlačenou keramickou časťou vo vnútri prístroja Sample Analysis at Mars. 

NASA teda od roku 2012 pokračovala v testovaní 3D tlačených časti, ktoré sú používané v kozmických lodiach tak, aby zabezpečila čo najväčšiu spoľahlivosť týchto častí. Zatiaľ čo o osem rokov neskôr, v roku 2020? sa počet 3D tlačených častí zvýšil z 1 na 11, stále ide o sekundárne štruktúry. To znamená, že tieto časti by neohrozili misiu, keby náhodou nefungovali tak, ako bolo plánované. 

NASA vníma tento pokus ako jeden z najväčších míľnikov, ktorý ešte viac otvorí dvere pre aditívnu výrobu vo vesmírnom priemysle. 

PIXL a MOXIE 

To sú prístroje, ktoré smerujú na Mars. PIXL obsahuje 5 častí. Toto zariadenie pomôže roveru hľadať stopy fosílneho mikrobiálneho života tým, že bude na povrchy hornín strieľať rontgenové lúče a analyzovať ich. Aby bol tento prístroj čo najľahší, tím navrhol dvojdielnu titánovú škrupinu PIXL, montážny rám a dve podporné vzpery, ktoré zaisťujú, aby bola škrupina na konci ramena dutá a extrémne tenká. 

V skutočnosti majú diely, ktoré boli 3D tlačené predajcom s názvom Carpenter Additive, až 3-4 krát menšiu hmotnosť, ako keby boli vyrobené konvenčne. To znamená, že vďaka technike 3D tlače, sa NASA podarilo dosiahnuť nielen nízku hmotnosť ale aj vysokú presnosť tohto zariadenia, ktorá by nebola možná pri bežných spôsoboch výroby. 

Ďalších 6 3D tlačených častí sa nachádza v prístroji MOXIE. Toto zariadenie bude testovať technológiu, ktorá by mohla potenciálne produkovať priemyselné množstvo kyslíka, aby sa na Marse vytvoril raketový pohon, ktorý pomôže astronautom pri štarte späť na Zem. 

V prístroji je šesť výmenníkov tepla – dosky zo zliatiny niklu, ktoré chránia kľúčové časti prístroja pred účinkami vysokých teplôt. Tieto druhy niklových zložiek sa nazývajú superzliatiny, pretože si zachovávajú svoju pevnosť aj pri veľmi vysokých teplotách. Zvyčajne sa nachádzajú v prúdových motoroch alebo turbínach na výrobu energie.

Zdroj: NASA